YPG'li teröristleri bakın nasıl gösterdiler! Batı algı operasyonuna devam ediyor....

CinAli83 23 Ekim 2019

 1. CinAli83

  CinAli83 Türk Timi Clan Lideri Site Yetkilisi

  249
  243
  100
  Windows Chrome 77.0.3865.120
  [​IMG]
  Dünyanın en çok oynanan oyunlarının başında gelen Call of Duty'nin yeni versiyonunda bebek katili teröristler, ABD ile iş birliği yapan direniş militanları olarak gösterildi. Terör örgütü YPG militanları, savaşçı olarak gösterilip Batı kamuoyunda farklı bir algı yaratılmaya çalışıldığı görüldü.

  Suriye'nin güneyinde Amerika'nın desteğiyle bölgeyi işgal eden terör örgütü YPG/PKK, Batı kamuoyunda terörist olarak görülmüyor. Batı'nın YPG'ye bakış açısı oyunlara da yansımış durumda. Dünyanın en çok oynanan savaş oyunları arasında olan Call of Duty'nin yeni versiyonunda YPG'li teröristler ABD ile iş birliği yapan direniş militanları olarak lanse edildi.
  TRT Haber'in haberine göre; Türkiye'de de binlerce hayranı bulunan, oyun dünyasının kült yapımlarından biri olan Call of Duty - Modern Warfare'in yeni versiyonu satışa çıkmak için gün sayıyor. Ancak oyun, daha ilk detaylar ortaya çıktığı günden bu yana ağır eleştiri altında.

  [​IMG]
  OYUN KARAKTERİ İÇİN YPG'Lİ TERÖRİSTİ SEÇTİLER
  Los Angeles Times'a konuşan oyun yazarı Taylor Kurosaki, Call of Duty'e eski itibarını kazandıracak yeni versiyonda oyunculara Farah Karim adlı bir karakter üzerinden "bakış açısı kontrolü" sağladığını söylüyor.
  Farah Kerim'in ise gerçek bir PKK/YPG'li kadın teröristten ilham alınarak ortaya çıktığından bahsediyor. Ayrıca terörist için "adı duyulmamış kahraman" olarak söz ediyor. Tam sözü ise şöyle:
  "Günümüzde savaşın başka bir tarafı var. Gerçek oluyor ve onu görmezden gelmek ya da üzerini örtmek berbat, korkunç bir ihmal gibi hissettirdi. Bu savaşlardaki kurbanlara ve adı duyulmamış kahramanlarına adaletsizlik yapmak olmazdı."

  [​IMG]
  Oyunda kadının kendini canlı kalkan olarak kullandığı, odada kurtarılması gereken bir bebek olduğu ve silah seslerinden yararlanılarak rahatsız edici bir atmosfer oluşturulmaya çalıştığı da açıkça belirtiliyor.
  OYUN MU PROPAGANDA MI?
  Bilinçaltı propaganda ve nefret söylemi oluşturacak birçok unsuru üzerinden bilim dünyasının tartışma konusu haline gelen Call of Duty, militanlığa ve savaşa özendiren içeriği ile kısıtlama getirilmesi gereken bir propaganda kampanyası olarak nitelendiriliyor.
  Yeni versiyonu gerek gerçeğe yakın görüntüleri, 3 boyutlu imkanlarıyla gerekse eş zamanlı siyasi olaylarla ve farklı resmi unsurları dünya nüfusunun algısını yönlendirebilecek ve şekillendirebilecek iletişim ajanı gibi çalışabilecek.

   
  Son düzenleme: 23 Ekim 2019