TİB İnternete Erişim Yasağı Getirdi

MaCiT 15 Haziran 2016

 1. MaCiT

  MaCiT Web Master Site Yetkilisi

  100
  100
  0
  Windows Chrome 51.0.2704.84
  [​IMG]

  Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine "Google'a erişim yasaklandı mı" tartışması sosyal medyada başladı. TİB internete tedbir kararı getirdiğini açıkladı.

  Gelen son dakika haberine göre, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın web önbellekleme (web cache) sistemine erişim Telekomümikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellendi. Şu anda YouTube, Gmail gibi Google’ın birçok hizmetinin yanı sıra Google’ı temel alan birçok hizmete ve internet sitesine erişimde sorun yaşanıyor.

  TİB’in aldığı karar şöyle: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi(webcache.googleusercontent.com) hakkındakiTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafındanİDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

  TİB'in müdahale ettiği Google’ın web önbellekleme sistemi, arama motoruna kayıtlı internet sitelerinin sayfalarının, görsellerinin ve içeriklerinin kaydedildiği yeri oluşturuyor ve tüm internet sitelerine erişim bu sistem üzerinden sağlanıyor.

  Saat 15.00'den itibaren özellikle Türk Telekom kullanıcıları, Google'a bağlı arama motoru, Gmail ve Youtube gibi hizmetler olmak üzere bir dizi siteye erişemediklerini bildirdiler. Google dışında Facebook, Twitter ve Spotify gibi birçok başka siteye de ya hiç erişilemediği veya erişimin çok yavaşladığı belirtiliyor.
   
  m02-xyz bunu beğendi.