Firestorm tam bir hayal kırıklığı

Volkahanate 26 Mart 2019

1. Volkahanate

Volkahanate Üye

5
    5
    0
    OS X Chrome 72.0.3626.121
    Battlefield'ın Criteriongames'e yaptırdığı yeni battleroyal oyun modunu içinizde illaki sevenleriniz olmuştur. Ancak ben bu oyun modunu Haziran ayından beri bekliyordum ve açıkcası beklentilerim çok yüksekti. Oyun modunun tanıtım videosu gerçekten çok üst seviye bir iş çıkarıldığına beni ikna etmişti ancak oyunun 4 gün önce çıkan oynanış videolarında hayal kırıklığına uğradım. Belki oyun açılınca ufak tefek hatalar düzelir diye düşünmüştüm ve dün akşam oyunu buradaki arkadaşlar ile birlikte deneyimledim. Açıkcası ben ve bir çok arkadaşım hayal kırıklığına uğradık.

Bunların sebeplerini madde madde belirteceğim.

1: Oyundaki silah tier sistemi;
    Pek çok battle royal oyununda oyun içi silahlara eklentiler takarak bunu geliştirmek mümkün iken Criteriongames Firestorm için farklı bir yol izlemiş ve tüm silahları üç tier altında kafasına göre bölmüş. Kendi kafasına scope takmış. Mesela ben Gewehr 1-5 adlı silahta daima 3x dürbün ile oynamayı seviyorum ama burada Gewehr 1-5'in üçüncü seviyesine oyun 1x scope vermiş. Bu durumda ben üçüncü seviye silah bulduğuma pek de sevinemeceğim.

2: Firestoprm arayüzü;
    Battlefield oyunlarında özellikle Bf1 ve Bf5'de en çok hoşuma giden şey minimalist arayüz tasarımlarıydı. Bu işi bilen bilir minimalizm evrensel bir dildir. Bir şeyi yazı ile anlatmak yerine onu ikonlaştırmak anlatmak istediğiniz şeyin tüm oyuncular tarafından anlaşılmasını sağlar. Criteriongames bu oyunun arayüzünü aşırı derecede karışık ve kullanılması zor halde yapmış. Çantanda ne envanter var ne kullananacaksın bunu anlamak bu kadar zor olmamalıydı.

3: Düşman oyuncu öldüğünde yere saçılan cephanelik;
    Bu ise ayrı bir fiyasko normalde bu tür oyunlarda birini öldürdüğünüzde çantasını bırakması lazım ve çantadan envanteri toplamanız lazım bu en sağlıklı olanıydı ama Firestorm modunda bundan söz etmek mümkün değil çünkü tüm cephane etrafa saçılıyor ve sen o anda sana yarayan envanteri bulana dek canın çıkıyor. Ayrıca ortaya saçılan cephane bazı zeminlerde üst üste biniyor alttakş cephaneyi veya silahı alman için üsttekini de almak zorunda kalıyorsun.

4: Oyunun Pubg düzeyindeki grafikleri:
    Oyunun grafikleri gerçekten oyuncuya sanki başka bir oyunda oynuyormuş hissi verdiriyor. Dokular ve kaplamalar ve hatta zemin normal battlefield 5 haritalarına göre oldukça kalitesiz. Ama yinede bunu eleştirmek istemiyorum çünkü haritayı büyük yapmışlar bu noktada bazı şeylerden feragat etmeleri gerektiğini anlıyorum.

5: Firestorm alevinin amatörce olması:
    Benim oyun hayatım Battlefield 2 ile başladı. Bu oyunu bilen bilir Firestorm da daralan alevlerden daha kaliteli alev efekti vardı ve üstelik bu oyun 2004 yapımı.

6: Oyundaki pingleme sisteminin olmaması:
    Pingleme dediğimiz olayı Apex oynayanlar bilir. Tamam PUBG gibi oyunlarda da yok ama Apex'de var ve bu çok işe yarıyor. Bunun olmamasını ben büyük bir hata olarak görüyorum çünkü EA games bünyesinde çalışan bir şirketin nasıl olurda yine aynı grubun bünyesinde çalışan başka bir şirketin geliştirdiği pingleme sisteminden habersiz halde oyun çıkarır anlamış değilim.

qokh4n bunu beğendi.